Witaminy ADEK

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebnych jest wiele substancji, które należy dostarczyć z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Bardzo ważna jest wobec tego dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze. Dobrej jakości, możliwe jak najmniej przetworzone jedzenie, to podstawa. Niestety nie zawsze możliwe jest przyswojenie adekwatnej ilości poszczególnych witamin, minerałów i szeregu substancji aktywnych z pokarmu. Warto rozważyć rozsądną suplementację. Na szczególną uwagę zasługuje witamina ADEK.

Witaminy ADEK – dlaczego są tak ważne?

Witaminy ADEK są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, a do ich przyswojenia wymagana jest obecność żółci. Najlepsze źródła witamin, które dobrze się wchłaniają, znaleźć można w pokarmach – zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Ważne jest to, aby spożywać świeże, naturalnie dobrej jakości pokarmy. Wszelkiego typu obróbka termiczna bardzo szybko niszczy witaminy. Co więcej, tłuszcze stosunkowo szybko jełczeją. Jak wobec tego wspomóc organizm, aby miał wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania? Z pomocą przychodzą gotowe preparaty. Witaminy ADEK dostępne są zarówno w formie kropli, jak również tabletek i kapsułek. Każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią formę podania. Wiele osób wystrzega się lub musi uniknąć spożywania dużej ilości tłuszczu, przez co warto wesprzeć się suplementacją. Niedobory witamin ADEK wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami i sprzyjają rozwojowi szeregu schorzeń typu cukrzyca, osteoporoza. Mogą wystąpić problemy ze wzrokiem czy nawet bezpłodnością. Witaminy ADEK są niezbędne do poprawnie działającego układu odpornościowego. Mają wpływ na kondycję skóry i błon śluzowych, stan zębów i kości. Wykazują wielorakie działanie i odpowiadają za przebieg setek procesów.

Rola witamin ADEK w organizmie

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem do późnych lat starości, niezbędna jest odpowiednia ilość witaminy A. Nie może zabraknąć je także podczas produkowania hormonów tarczycy i nadnerczy. Jest to silmy antyoksydant, który niszczy wolne rodniki odpowiadające za starzenie się komórek. Wykazuje korzystny wpływ na kondycję skóry. Silne działanie przeciwutleniające ma także witamina E, która stoi na straży młodzieńczego wyglądu. W przypadku choroby, czynników stresowych i toksyn organizm zużywa znacznie więcej witamin, przez co zapotrzebowanie na nie wzmaga się i warto wdrożyć suplementację.

Witaminy A D E K

Witamina D jest witaminą słońca, bez której nie ma mowy o zdrowiu ani dobrym samopoczuciu. W okresie jesienno-zimowym niemalże każdy ma większe lub mniejsze niedobory tej witaminy, przez co jest coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Witamina D wzmacnia system immunologiczny, który jest najskuteczniejszą bronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Witamina ta jest niezbędna do budowania zdrowych i mocnych kości, reguluje pracę układu nerwowego. Bez niej dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wystawianie się na promieniowanie słoneczne może okazać się niewystarczające. Bardzo ważna jest witamina K, która wymagana jest do prawidłowego przyswojenia witaminy D. Reguluje one krzepnięcie krwi.

Tekst dostarczył: Och Naturalnie